Zdjęcie produktu Solpadeine Tablets

Solpadeine TabletsTabletki musujące, 12 szt

Lek zawiera 3 substancje czynne: paracetamol, kofeinę i kodeinę. Jego działanie lecznicze jest wynikiem skojarzonego działania substancji czynnych.

13,55

Kategorie:
Mięśnie i stawy » Ból mięśni
Mięśnie i stawy » Bóle stawów » Bóle stawów - preparaty doustne
Przeciwbólowe » Ból głowy
Przeciwbólowe » Ból zęba
Przeciwbólowe » Bóle menstruacyjne
Przeciwbólowe » Migrena
Przeciwbólowe » Reumatyzm
Przeciwbólowe » Ból gardła » Do ssania
Przeziębienie i grypa » Gorączka » Do rozpuszczenia

Tagi:
kodeina, przeziębienie, grypa, reumatyzm, ból głowy, smithkline, tabletki musujące, migrena, gorączka, omega pharma, kofeina, paracetamol, ból zęba

Bóle głowy, migrena, bolesne miesiączkowanie, bóle zębów, nerwobóle, bóle reumatyczne, ból gardła, objawy grypy i przeziębienia, gorączka.

Kodeina jest wskazana u dzieci w wieku 12 lat i starszych w leczeniu ostrego bólu o umiarkowanym nasileniu, który nie ustąpi po leczeniu innymi lekami przeciwbólowymi, takimi jak paracetamol lub ibuprofen (stosowanymi w monoterapii).

Lek wykazuje działania przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe.


Działania niepożądane

Należy natychmiast zaprzestać stosowania leku i zwrócić się do lekarza w razie wystąpienia:
ostrego bólu brzucha, nudności I wymiotów u osób, które mają usunięty woreczek żółciowy, co może być objawem ostrego zapalenia trzustki (częstość nieznana), reakcji alergicznej (uczulenia) takiej jak: wysypka skórna lub swędzenie skóry, czasem połączonych z utrudnionym oddychaniem lub opuchlizną warg, języka, gardła lub twarzy, wysypki skórnej lub złuszczania się skóry, owrzodzenia jamy ustnej, problemów z oddychaniem, w razie gdy podobne problemy występowały w przeszłości podczas stosowania kwasu acetylosalicylowego lub innych niesterydowych leków przeciwzapalnych, sińców lub krwawienia o nieznanej przyczynie, zaburzeń czynności wątroby objawiających się wystąpieniem nudności, nagłego spadku masy ciała, utraty apetytu, zażółcenia skóry i białek oczu, objawów uzależnienia t.j. niepokoju i rozdrażnienia oraz odczuwania potrzeby ciągłego stosowania leku i zwiększania dawki po zaprzestaniu długotrwałego regularnego stosowania leku (częstość nieznana).
Powyższe działania niepożądane występują bardzo rzadko (rzadziej niż u Ina 10 000 pacjentów), o ile nie zaznaczono inaczej.


Ponadto stosowanie leku Solpadeine może spowodować wystąpienie (częstość nieznana):
•    nerwowości,
•    zawrotów głowy,
•    niestrawności,
•    suchości w jamie ustnej,
•    senności,
•    świądu,
•    potliwości.

Spożycie kawy lub herbaty podczas stosowania leku może powodować uczucie napięcia, rozdrażnienia, bezsenność, lęk, bóle głowy, zaburzenia żołądka i jelit, nietypowego szybkiego tętna lub uczucia nieregularnego rytmu serca.

Lek Solpadeine jest przeciwwskazany u osób z nadwrażliwością na paracetamol, kofeinę, kodeinę, inne opioidowe leki przeciwbólowe lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Innymi przeciwwskazaniami do stosowania leku są:

  • choroba alkoholowa,
  • ciężka niewydolność wątroby lub nerek,
  • niewydolność oddechowa,
  • astma oskrzelowa,
  • przyjmowanie inhibitorów MAO i okres do 2 tygodni po ich odstawieniu.

Leku nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat oraz dzieciom i młodzieży (w wieku 0 do 18 lat) poddawanych zabiegowi usunięcia migdałka podniebiennego (tonsilektomia) i (lub) gardłowego (adenoidektomia) w ramach leczenia zespołu obturacyjnego bezdechu śródsennego ze względu na zwiększone ryzyko ciężkich i zagrażających życiu działań niepożądanych.


Leku nie należy podawać pacjentom, o których wiadomo, że mają bardzo szybki metabolizm z udziałem enzymu CYP2D6. Produktu nie należy stosować u pacjentów uzależnionych od opioidów.

Stosowanie leku Solpadeine u dzieci: Nie podawać leku dzieciom w wieku poniżej 12 lat.
Ciąża i Karmienie piersią: Nie należy stosować leku podczas ciąży. Nie należy stosować leku podczas karmienia piersią, gdyż może być to niebezpieczne dla dziecka.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: Lek może powodować zawroty głowy i senność. W razie wystąpienia takich objawów nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.
Stosowanie leku zjedzeniem i piciem: Nadmierne spożycie kawy lub herbaty podczas stosowania leku może wywoływać uczucie napięcia i rozdrażnienia.


Stosowanie innych leków
Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania następujących leków:

  • metoklopramidu, domperidonu (stosowanych przeciw nudnościom i wymiotom),
  • cholestyraminy (stosowanej w celu zmniejszania dużego stężenia cholesterolu we krwi),
  • środków wywołujących senność tj. leki nasenne, uspokajające, trójpierścieniowe leki przedwdepresyjne, leki przeciwpsychotyczne z grupy fenotiazyny, alkohol,
  • leków przeciwpadaczkowych,
  • ryfampicyny (leku przeciwgruźliczego),
  • inhibitorów MAO (stosowane w leczeniu depresji),
  • estrogenów i progesteronu (hormony płciowe),
  • soli litu (stosowane m.in. w depresji, manii),
  • disulfiramu (stosowany m.in. w leczeniu alkoholizmu),
  • niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwasu acetylosalicylowego).

Kodeina nasila hamujące działanie na ośrodek oddechowy innych opioidowych leków przeciwbólowych.
Jednoczesne stosowanie z niektórymi lekami wywołującymi suchość w jamie ustnej lub niewyraźne widzenie (leki cholinolityczne takie jak atropina) może spowodować niedrożność porażenną jelit.

Dorośli
Doustnie, 1-2 tabletki, do 4 razy na dobę. Lek należy stosować w najniższej skutecznej dawce przez najkrótszy możliwy okres. Dawkę tę można przyjmować maksymalnie 4 razy na dobę w odstępach nie krótszych niż 6 godzin. Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 8 kapsułek (4000 mg paracetamolu/64 mg kodeiny/ 240 mg kofeiny Nie stosować dawki większej niż zalecana. Czas trwania leczenia powinien być ograniczony do 3 dni, a jeżeli nie uzyska się skutecznego uśmierzenia bólu, zaleca się, aby pacjenci/opiekunowie zasięgnęli porady lekarza.

Młodzież w wieku od 12 do 18 lat
Zalecana dawka leku Solpadeine dla dzieci w wieku 12 lat i starszych powinna wynosić 2 kapsułki co 6 godzin, w razie potrzeby do maksymalnej dawki dobowej wynoszącej 8 kapsułek (4000 mg paracetamolu/64 mg kodeiny/ 240 mg kofeiny). Dawkę należy uzależnić od masy ciała (0,5-1 mg/kg w przeliczeniu na kodeinę).


Dzieci w wieku poniżej 12 lat
Kodeiny nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat z uwagi na ryzyko toksyczności opioidów związane ze zmiennym i nieprzewidywalnym metabolizmem kodeiny do morfiny. Czas trwania leczenia należy ograniczyć do 3 dni i jeśli nie osiągnięto skutecznego złagodzenia bólu, pacjenci/opiekunowie powinni zasięgnąć opinii lekarza.
 

1 tabletka zawiera 500 mg paracetamolu (Paracetamolum), 8 mg fosforanu kodeiny (Codeini phosphas) i 30 mg kofeiny (Coffeinum)

Substancje pomocnicze: sorbitol proszek, sacharyna sodowa, wodorowęglan sodu, powidon, laurylosiarczan sodu, dimetykon, kwas cytrynowy bezwodny, węglan sodu bezwodny.

Kupujący Solpadeine, tabl.musuj., 12 szt

Kupowali również

Biuletyn tematyczny

Zapisz się do naszych biuletynów. Uzyskasz najświeższe informacje o wybranym zagadnieniu oraz dedykowanej ofercie portalu recepta.pl. Aby aktywować biuletyn musisz posiadać aktywny newsletter. Aktywacja biuletynu oznacza zgodę na subskrypcję newslettera recepta.pl.

Zaloguj się by dołączyć do biuletynu